OK, I'm doing my first craft fair tomorrow - I've got over 100 jars of jams, jellies, marmalades and curds to sell (about 15 varieties in all).
They are packaged in 8oz/225g hexagonal glass jars with gold lids, labelled up.
I'm really not sure how to price them though. It's difficult to work out what each one cost to make because a lot of the fruit was free, and I've mostly been making them through the year (jars work out at about 40p each). I've seen posh jams sell in farm shops and deli's etc for upwards of £2 (slightly larger jars though).
So - what should I charge for them? I was thinking £1.50 each - or is this underpricing? Should I go for a round £2, and do a small offer like "3 jars, £5 each)?
Help!!
They are packaged in 8oz/225g hexagonal glass jars with gold lids, labelled up.
I'm really not sure how to price them though. It's difficult to work out what each one cost to make because a lot of the fruit was free, and I've mostly been making them through the year (jars work out at about 40p each). I've seen posh jams sell in farm shops and deli's etc for upwards of £2 (slightly larger jars though).
So - what should I charge for them? I was thinking £1.50 each - or is this underpricing? Should I go for a round £2, and do a small offer like "3 jars, £5 each)?
Help!!
Comment