Originally posted by Jungle Jane
View Post
Announcement
Collapse
No announcement yet.
How much do you reckon to save by growing your own?
Collapse
X
-
I definitely spent more than I’ve saved by growing my own. Totalling up cost of compost seeds, equipment (heated prop, tools etc) but the flavour the satisfaction and the excitement of seeing those tiny seeds producing tomatoes chillies various squash cucumber carrots parsnips beans lettuce...(or other veg) is unbeatable.
That feeling when I cooked my first potatoes from the garden last year, served to oh (who didn’t know they were mine) asking me what I had done to them differently as they were so tasty!! that feeling is priceless to me.
Maybe one day hopefully next year my costs will be lower as I plan on save and swap seeds better this year and then I’ll break even - well providing I’m not costing my time
Comment
-
Last year we spent £135 on tunnelhouse bed rent and, completely coincidentally, £135 on seeds and plants. We harvested just over 200 kg of produce which would have cost £715 at estimated Tesco prices. The limited space at home brought in another 9 kg worth £63 (relatively more because soft fruit is so expensive). Or to look at it another way, we generated 94000 kcal of food, enough to keep one person ticking over for about 63 days. Or yet again, ignoring potatoes, the fruits and vegetables were the equivalent of 6 portions a day. Not quite self-sufficient yet!
I've stopped counting quail eggs. Maybe I get 300 eggs per year per bird, and I have 15 girls at the moment (that number varies a bit, because they're not very long-lived. That said, my oldest girls are approaching 4 years old, which isn't bad for birds that are only meant to live 2.5 years, and they are stubbornly refusing to make way for replacements), so I get 4500 eggs, or 375 dozen, per year. At supermarket quail egg prices, that's just over £1000. But that does not seem like a valid measure if they're providing all my eggs - chicken egg prices would be more sensible, and so at 5 quail eggs = 1 hen's egg, that's more like 75 dozen and £125! I think I'm probably spending £250 a year on feed, bedding straw, dustbath sand and whatever else. Oops.
Comment
-
Yeah, I don't *need* to grow my own food to survive (yet!?) I just enjoy growing things.
And while I do spend money I don't get back on some things (ornamental plants, fancy seeds...) I save money elsewhere (Not buying plug plants, soft fruit, not going to the pub because I'm too tired after gardening...) soooo I don't begrudge myself the odd extravagance...
Comment
Latest Topics
Collapse
Recent Blog Posts
Collapse
Comment