As my Rhubarb plant was getting seriously out of control and I really fancied Rhubarb Crumble and custard for after tea, I decided to go pull some sticks - my first harvest of the year
.
I keep a spreadsheet of garden expenditure and the value of the veg etc that I grow, so that we can see exactly where things are (last year I made a £6 profit
) and how much it would have cost us to actually buy the produce.
Anyway, so I trimmed and then weighed my haul (19 oz or 540g depending on your point of view) and then went on-line to Tesco for the price per kilo before updating the spreadsheet.
Last year the price per kilo was £3.75!!!!!
THIS year at Tesco (and I've double checked this with Asda on-line who are actually 45p/kg dearer) rhubarb is a staggering (you aren't going to believe this
) £6.23/kg!!!!!!!!!!!!!!! ![EEK!](https://www.growfruitandveg.co.uk/grapevine/core/images/smilies/eek.gif)
Regards
A shell shocked Reet
xx
![Big Grin](https://www.growfruitandveg.co.uk/grapevine/core/images/smilies/biggrin.gif)
I keep a spreadsheet of garden expenditure and the value of the veg etc that I grow, so that we can see exactly where things are (last year I made a £6 profit
![Stick Out Tongue](https://www.growfruitandveg.co.uk/grapevine/core/images/smilies/tongue.gif)
Anyway, so I trimmed and then weighed my haul (19 oz or 540g depending on your point of view) and then went on-line to Tesco for the price per kilo before updating the spreadsheet.
Last year the price per kilo was £3.75!!!!!
THIS year at Tesco (and I've double checked this with Asda on-line who are actually 45p/kg dearer) rhubarb is a staggering (you aren't going to believe this
![EEK!](https://www.growfruitandveg.co.uk/grapevine/core/images/smilies/eek.gif)
![EEK!](https://www.growfruitandveg.co.uk/grapevine/core/images/smilies/eek.gif)
Regards
A shell shocked Reet
xx
Comment